O własne zęby warto dbać w każdym wieku. Ważne jest przede wszystkim pamiętanie o regularnych wizytach kontrolnych, które pozwolą zobaczyć i szybko wyleczyć wszelkie pojawiające się ubytki, a także zająć się chorobami przyzębia, gdy tylko stomatolog zauważy ich pierwsze objawy.
Jednak czasem z rozmaitych powodów konieczne staje się usunięcie jednego lub kilku z naszych zębów i wtedy stosuje się uzupełnienia protetyczne, które pomogą nam odzyskać prawidłową funkcję żucia, piękny uśmiech i dzięki temu również pewność siebie. Część z takich zabiegów może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jednak nie wszystkie, dlatego warto dowiedzieć się, jakie świadczenia przysługują nam w ramach ubezpieczenia.
Co refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia?
Proteza zębowa na koszt NFZ przysługuje osobom z całkowitym bezzębiem oraz tym, którym w szczęce brakuje co najmniej pięciu zębów w jednym łuku. Jeśli braki są mniejsze, to musimy we własnym zakresie zapłacić za korony, mosty czy inne rodzaje uzupełnień. Refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje możliwość zamówienia i wykonania raz na pięć lat ruchomej protezy całkowitej lub częściowej. Dodatkowo raz na dwa lata można taką protezę naprawić bez dodatkowych kosztów. Częstsze naprawy są już jednak płatne. Ograniczenia czasowe dotyczące wykonywania protez nie obowiązują jedynie pacjentów po operacjach nowotworów w obrębie twarzoczaszki. Mogą oni zdecydować się na wykonanie protezy tak często, jak jest to dla nich niezbędne.
Jakie zabiegi nie podlegają refundacji?
Warto jednak wiedzieć, że NFZ dokonuje refundacji jedynie protez wykonanych z akrylu, które są najtańsze, a co za tym idzie niezbyt nowoczesne. Ich estetyka i komfort używania również nie są wysokie. Jednak jeśli chcemy zdecydować się na nowszą protezę, to będziemy musieli zapłacić za nią z własnej kieszeni. To samo czeka nas, gdy wybierzemy leczenie implantologiczne, koronę zębową albo konieczne będzie założenie mostka dentystycznego, gdy w naszej szczęce zabraknie tylko jednego lub kilku zębów obok siebie.