Prześwietlenie zęba promieniami rentgenowskimi ma na celu stwierdzenie rozległości zmian chorobowych w tkance zęba. Jest krótkie, bezinwazyjne i bezbolesne.
Jakie są wskazania do wykonania badania RTG?
Badanie RTG stanowi podstawę diagnostyki podczas leczenia zębów, bowiem pozwala zlokalizować źródło problemów w jamie ustnej, najczęściej zaczynających się w tkance zębowej. Zleca się je zarówno przed prostymi zabiegami, związanymi z leczeniem próchnicy, jak i przed bardziej skomplikowanym endodontycznym leczeniem kanałowym. Jego wykonanie będzie niezbędne przed wyrwaniem zęba oraz przed leczeniem:
- protetycznym,
- ortodontycznym,
- implantologicznym.
Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania RTG zębów będzie ciąża pacjentki, nawet jeśli są to dopiero pierwsze tygodnie. Promienie rentgenowskie bowiem mogą doprowadzić do uszkodzeń płodu w początkowych etapach ciąży.
Jak przebiega badanie rentgenowskie zębów?
Samo badanie RTG polega na prześwietleniu pojedynczego lub kilku zębów pacjenta promieniami rentgenowskimi, które są pochłanianie przez tkanki. Jednorazowe badanie obejmować może maksymalnie do czterech zębów. Do przeprowadzania badania RTG zęba potrzebna jest specjalna klisza, którą wkłada się do jamy ustanej pacjenta oraz fartuch ochronny, który badany ubiera. Fartuch ma chronić resztę ciała osoby poddającej się badaniu przed ekspozycją na promienie rentgenowskie. Badanie RTG, podczas którego pacjent może przyjąć pozycję siedzącą lub stojącą, daje możliwość wykonania trzech rodzajów zdjęć. Pierwsze to zdjęcie punktowe pojedynczych zębów, wykonywane najczęściej podczas leczenia endodontycznego. Drugie to zdjęcie pantomograficzne, obejmujące całą szczękę oraz żuchwę. Trzeci rodzaj zdjęcia RTG to zdjęcie kefalometryczne, wykonywane, jeśli stomatolog podejrzewa wady zgryzu i w związku z tym planuje leczenie ortodontyczne.
RTG zęba odgrywa zatem w diagnostyce stomatologicznej olbrzymią rolę. Pozwala szybko wskazać źródło problemów w uzębieniu, zlokalizować zmianę chorobową i określić jej charakter.