Ósemki, potocznie nazywane zębami mądrości, to zęby trzonowe, wyrzynające się między siedemnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia. Wskazaniem do ich usunięcia będzie konieczność założenia aparatu dentystycznego, ale nie tylko. Sprawdź, kiedy jeszcze zaleca się usunięcie ósemek oraz jak wygląda zabieg.
Co warto wiedzieć o ósemkach?
Ósemki, ze względu na swoje położenie w jamie ustnej, są dość kłopotliwe. Jeśli rosną nieprawidłowo, będą powodować wadę zgryzu. Mogą być również przyczyną groźnych chorób i podrażnienia dziąseł. Co więcej, to właśnie zęby mądrości są najbardziej narażone na próchnicę – dostęp do nich jest utrudniony i w efekcie w ich okolicach zalega pokarm. Bardzo często okazuje się, że próchnica w ósemkach jest na tyle zaawansowana, że jedynym wyjściem jest ich usunięcie.
Jak przebiega zabieg usunięcia ósemki?
Ósemki to zęby bardzo mocno i głęboko zakorzenione, dlatego usuwane są wyłącznie przez chirurgów stomatologicznych w bardzo silnym znieczuleniu. Zabieg trwa około godziny i przeprowadzany jest z użyciem mikroskopu. Ze względu na położenie ósemek w jamie ustnej, dostęp do nich jest utrudniony. Użycie mikroskopu pozwala chirurgowi stomatologicznemu na dokładne ich obejrzenie. Ubytek powstały po usunięciu zęba jest dość spory, dlatego bardzo starannie oczyszcza się dziurę ozonem, dzięki czemu rana goi się szybciej. Decydując się na zabieg wyrwania ósemki należy także przygotować się na konieczność założenia szwów, które po dwóch tygodniach zostaną zdjęte.
Postępowanie po zabiegu wyrwania ósemki
Niemniej ważne niż prawidłowe przeprowadzenie zabiegu wyrwania ósemki jest postępowania pacjenta po zabiegu. Aby rana dobrze się zagoiła, należy przez kilka dni po usunięciu zęba stosować zimne okłady, które zmniejszą opuchliznę. Jeśli ból nie ustępuje, sięgnij po silne środki przeciwbólowe, przepisywane na receptę. Pamiętaj także, aby przez tydzień po zabiegu powstrzymać się od picia alkoholu i palenia papierosów. Ogranicz spożycie kawy i herbaty, a także innych, barwionych napoi. Naszym pacjentom zalecamy również, aby unikali spożywania twardych pokarmów. Wyjątkowo ważna będzie higiena – miejsce po zabiegu szczotkuj często, ale bardzo delikatnie, aby nie naruszyć rany i aby zapobiec infekcji.
W naszym gabinecie przeprowadzamy zabieg usunięcia ósemki w sposób bezpieczny oraz komfortowy dla pacjenta.