Dentysta jest najmniej lubianym lekarzem, bo kojarzy się z bólem. Unikamy stomatologa jak ognia. Najczęściej dzwonimy do poradni, gdy ból jest nie do wytrzymania. Dentysta w tym momencie, często rozkłada ręce, bo na leczenie jest już za późno. Przestańmy się bać stomatologów, bo zawsze starają się pomóc.
Dentyści mają do swojej dyspozycji nowoczesny sprzęt i środki znieczulające, więc leczenie nie jest tak dotkliwe jak dawniej. Kontrolujmy zęby i nie dopuszczajmy do dużych ubytków, a leczenie będzie bezbolesne. W ProDentus możemy skorzystać zabiegów ze stomatologii zachowawczej. Stomatolodzy leczą ubytki z zastosowaniem najwyższej jakości materiały wypełnieniowe m.in. kompozyty nanoceramiczne. Dzięki temu, mamy możliwość zmiany kształtu zęba oraz jego koloru, bezboleśnie. Zamiast wyrywać jeden ząb po drugim, co kończy się noszeniem protezy, ratujmy je, w każdy możliwy sposób.
Jakie są zalety znieczulenia?
Znieczulenie jest komfortem zarówno dla nas, jak i dla dentysty. Pozwala leczyć zęby bezboleśnie, ale także zmniejsza ilość śliny w jamie ustnej. Stomatolodzy bardzo chętnie aplikują pacjentom środki znieczulające, ponieważ mogą swobodnie wykonywać wszelkiego rodzaju zabiegi. Samo zatrzymanie produkcji śliny, pomaga przy zakładaniu plomby oraz innych zabiegach, np. leczeniu kanałowym, czy usuwaniu zęba. Środki znieczulające blokują czasowo, na dwie godziny, kanał sodowy, obecny w komórkach nerwowych. Odpowiada on za przekazywanie informacji do mózgu, o bólu. Bardzo ważna jest dawka znieczulenia, żeby całkowicie blokowała ból. Jeśli będzie zbyt mała, stomatolog musi ją zwiększyć, podczas zabiegu. Znieczulenie jest jedynym sposobem na uśmierzenie cierpienia pacjenta, ponieważ dentysta musi dokładnie oczyścić dany ząb, jest to po prostu nieuniknione. Dzięki wielu rodzajom środków i meto znieczulenia, mamy ogromny komfort leczenia.
Jakie są rodzaje znieczuleń?
Znieczulenie uśmierza ból, który przy dużym ubytku, jest bardzo dotkliwy. Lekarz musi rozwiercić ząb, niekiedy dotykając nerwu, co jest bardzo dokuczliwe. Zamiast przeżywać stres na fotelu dentystycznym i cierpieć, prośmy o znieczulenie. Jest kilka rodzajów sposobów znieczulania zęba. Bezinwazyjnymi rodzajami znieczulenia są nasiękowe i powierzchniowe. Powierzchniowe polega na tym, że dentysta nakłada żel znieczulający w danym miejscu, natomiast przy nasiękowym, wprowadza nadokostnowo środek do wierzchołka zęba. Zęby można znieczulać również dowięzadłowo i śródwięzadłowo, czyli przy pomocy cienkiej igły. Poprzez nakłucie, stomatolog wprowadza środek znieczulający. Ukłucie boli, ale tylko przez moment. Kolejnym znieczuleniem z jaskiego możemy skorzystać w ProDentus, jest przewodowe, polegające na podaniu środka uśmierzającego ból w okolicy pnia nerwów. Nie odczuwamy bólu, ale również zimna, ciepła i dotyku. Czas działania tego rodzaju znieczulenia trwa nie dłużej niż cztery godziny. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie znieczulenia ogólnego, podczas którego pacjent jest nieprzytomny. W tym przypadku musi być również obecny anestezjolog. Lekarz stomatolog przeprowadza najpierw wywiad z pacjentem. Należy wspomnieć o problemach zdrowotnych, w celu dobrania najlepszej metody.
Czy znieczulenie jest bezpieczne?
Znieczulenie stomatologiczne jest bardzo często stosowane i nie ma skutków ubocznych, poza sporadycznym bólem głowy czy mdłościami u niektórych osób. Jest jednak bezpiecznym sposobem blokowania bólu podczas leczenia. Można je przyrównać do innych znieczuleń medycznych. Możemy więc, bez obaw korzystać z leków. Jednak, pomimo tego, że znieczulenie nie niesie ryzyka, to będąc uczulonym na konkretny składnik znieczulający, musimy o tym wspomnieć lekarzowi, ponieważ skutki mogą być bardzo poważne, zagrażające życiu. Chorując na cukrzycę, astmę, nadczynność tarczycy, niewydolność krążenia czy inną dolegliwość, naszym obowiązkiem jest, poinformować o tym lekarza. Kobiety w ciąży powinny również wspomnieć o tym fakcie, przed podaniem znieczulenia, ponieważ stomatolog może zastosować odpowiednio dobrany środek.