Wielu dorosłych wciąż ma w pamięci niemiłe wrażenia a nawet strach związany z pierwszymi wizytami u stomatologa, gdy byli dziećmi. Czasem te negatywne doświadczenia są na tyle trudne, że przez wiele lat unikamy spotkania z dentystą, co jeszcze pogarsza stan naszych zębów i powoduje, że wizyta po tak długiej przerwie może być trudniejsza.
Obecnie jednak stomatolodzy dysponują bardzo precyzyjnymi urządzeniami i mają różnego typu znieczulenia, które pozwalają na uniknięcie bólu i sprawiają, że wizyta będzie przebiegać w miłej atmosferze. Mimo tych wszystkich zmian przed pierwszą wizytą u dentysty warto nasze dziecko odpowiednio przygotować. Dzięki temu będzie chętnie chodziło na kolejne spotkania z dentystą i już w dorosłym życiu nie będzie miało problemu ze strachem związanym z zabiegami stomatologicznymi.
Oswojenie dziecka z gabinetem stomatologicznym
Zanim po raz pierwszy wybierzemy się z dzieckiem do dentysty, warto w rozmowach z naszym maluchem budować pozytywne skojarzenia z tym tematem. Wyjaśnijmy, kim jest stomatolog i jaka jest jego rola w dbaniu o zdrowie naszych zębów. Opowiedzmy, jak wygląda jego gabinet, jakie ciekawe urządzenia się w nim znajdują i gdzie pacjent siedzi podczas wizyty. Możemy w ramach zabawy zaaranżować nawet gabinet stomatologiczny w domu, aby dziecko zbadało swoje lalki i misie.
Wizyta adaptacyjna
Gdy już nasza pociecha wie, co może zdarzyć się u lekarza dentysty, wybierzmy się na pierwszą wizytę zwaną adaptacyjną. Zaleca się, by było to w okolicach 18 miesiąca życia dziecka, kiedy nie pojawiają się jeszcze żadne poważniejsze problemy z zębami. Podczas jej trwania maluch przyzwyczaja się do specyficznego wyglądu i zapachów w gabinecie, poznaje znajdujące się tu urządzenia. Dentysta rozmawia z nim o myciu zębów i nawykach żywieniowych, które decydują o ich zdrowiu. Jeśli dziecko jest spokojne i przyzwyczajone do okoliczności gabinetu, można przeprowadzić przegląd zębów, a czasem również ich fluoryzację. Na koniec nagrodźmy nasze dziecko za dobre zachowanie podczas wizyty, aby wzmocnić pozytywne skojarzenia. Ważne, by ta pierwsza wizyta nie była bolesna i pozostawiła u malucha dobre wspomnienia. Dzięki temu kolejne staną się dla dziecka dużo łatwiejsze, nawet jeśli będą wiązały się z borowaniem czy innymi inwazyjnymi zabiegami.